Dobór fototapety do salonu – czym się kierować?

0
513
Fototapeta w salonie

Dobór fototapety do salonu to trudny orzech do zgryzienia. Jednak dobrze dobrany nadruk w niezawodny sposób nada pomieszczeniu charakteru! Sprawdź jak wybrać idealną fototapetę do salonu.

Fototapety do salonu, od czego zacząć w doborze?

Wybierając fototapety do salonu pamiętajmy, że jest to pomieszczenie w którym toczy się większość naszego życia. Zatem dobór odpowiednio dopasowanego motywu na fototapecie do salonu jest niezmiernie ważny!

Ustal kolorystykę i motyw pomieszczenia

Decydując się na takie rozwiązanie, jako pierwszą czynność powinniśmy określić w jakich kolorach ma być całe pomieszczenie? Jeżeli jest to ciemny pokój, do którego nie wpada za wiele światła musimy poprzez dobór kolorystyki rozświetlić go. Zatem tutaj najlepsze będą kolory jasne, dobrze odbijające światło. Przy takim rozwiązaniu jak fototapeta na ścianie, najlepiej jest wybrać podobający się nam motyw nadruku wielkoformatowego na fototapecie w salonie i dopiero do niego dobierać kolor ścian i sufitów. Jeżeli zastosujemy odwrotną kolejność może się okazać, że projekt jest niespójny, a przejście między motywem, a gładkim kolorem zamiast łagodnie się przenikać, odcina ścianę mocno zwracając na siebie uwagę.

Stawiając na minimalizm w wystroju, fototapetę do salonu możemy wybrać w mocnych, wyraźnych motywach. Dzięki takiemu wyborowi, możemy być pewni że pomieszczenie nie będzie wydawało się puste i bez życia. Dodając parę wygodnych mebli, sprawimy że główną atrakcją będzie pięknie pokryta fototapetą ściana, jako najważniejszy punkt w salonie. Fototapeta jako mocny akcent z wyraźnymi konturami, może posłużyć nam również jako jeden z wielu elementów bogato zdobionego salonu.

Warto pomyśleć o zastosowaniu fototapety do salonu we wnęce, na meblu albo innej powierzchni, która nie będzie dominować nad całym pomieszczeniem. Czasami warto powielić ten sam motyw na innych ścianach, tym samym tworząc spójną całość np. salonu otwartego na kuchnię. Jedna ściana pokryta ogromną fototapetą w salonie i mniejszy format tego samego motywu ozdabiający jedną ze ścian kuchni. Odpowiednio umieszczony pasek poziomy czy pionowy potrafi stworzyć iluzję, którą odbieramy jako zwiększenie lub podwyższenie pomieszczenia.

Fototapeta 3d do salonu

Jeśli planujesz zakup fototapety, koniecznie skorzystaj z usług sklepu specjalizującego się w produkcji takich ściennych dekoracji. Sklep Dekowizja.pl to z pewnością czołowy producent fototapet najlepszej jakości. W ofercie sklepu znajdziesz także fotoplakaty, obrazy na płótnie, fotorolety oraz inne ścienne dekoracje.

Fototapeta w salonie – ilość ścian

Ważnym elementem w odpowiednim doborze fototapety do salonu jest ilość ścian jaką chcemy pokryć. Jeżeli jest to kwestia jednej ściany, przeważnie nie ma większych obaw. Pamiętajmy, aby rozmiar zamówionego nadruku był odpowiednio dobrany do wielkości powierzchni, aby nie okazało się że musimy uciąć np. kwiat w połowie, albo odciąć postaci stopę. Jeżeli jest to tapeta z widokiem, czy jednolitym wzorem ta kwestia nam odpada, warto jednak przemyśleć kto będzie kładł nadruk i czy wzór będzie prosto dopasować w momencie, kiedy będziemy chcieli przeciągnąć go na ścianę obok.

Inne zastosowania fototapety

Możemy wykorzystać fototapety do salonu również w nietypowy sposób. Można z jej fragmentu utworzyć obraz na ścianie. Wystarczy tylko do konkretnego wzoru dobrać pasującą sztukaterię i otoczyć wycięty fragment nadruku. Nie bójmy się łamać stereotypów. Fototapeta świetnie sprawdzi się również na suficie. Tutaj oczywiście kierujemy się tymi samymi zasadami co przy ścianach pionowych. Każdy pomysł na inne niż w katalogach zastosowanie fototapety, jest pomysłem dobrym bo znaczy to że dany wzór pobudził nas do kreatywności. Jednak przy nietypowych rozwiązaniach trzeba bardzo dokładnie dopasować do siebie wszystkie elementy, aby nasz pomysł nie okazał się fiaskiem.

Fototapety winylowe salon

Dobór odpowiedniej fototapety do powierzchni

Kwestia samego typu fototapety do salonu to również bardzo ważna sprawa. W końcu zależy nam na dobrym efekcie na sam koniec, a nie ciągłych rozważaniach co zrobiło się źle że teraz nasz wymarzony widok na wodospad jest nierówny i nieprzyjemny w dotyku.

Na rynku znajdziemy wiele tapet różnego typu. Ważnym jest zadać sobie pytanie jaką funkcję ma spełniać ta fototapeta w salonie naszych marzeń? Jeżeli ma mieć funkcję dekoracyjną to na równej powierzchni, wcześniej idealnie doszlifowanej i zagruntowanej, tak aby pod palcami było czuć tylko gładką taflę gładzi nakładamy starannie patrząc głownie na poprawność nadruku wystarczy fototapeta winylowa, samoprzylepna. Jeżeli jednak fototapeta ma być trwała ale pozwalać ścianie oddychać to wybierzmy tapetę lateksową. Natomiast przy dużych wymaganiach jak np. pomoc w ukryciu niedoskonałości ściany, warto pomyśleć o najtrwalszej winylowej fototapecie do salonu. Jednak tej ostatniej trzeba używać z umiarem, bo nie pozwala oddychać ścianą czego konsekwencją może być wytworzenie się wilgoci między podkładem a ścianą.

Dobierając fototapety do salonu ważnym jest nie tylko dobór kolorów i gładka powierzchnia, ale przede wszystkim pewność że za parę dni nie znudzi się nam nasz wybór. Dobrze dobrana fototapeta potrafi cieszyć nasze oko przez wiele lat, dlatego wybór jej należy przeanalizować pod wszystkimi względami. Jednak efekt jaki daje właściwy wybór fototapety do salonu to niepowtarzalna radość i przyjemność przebywania we własnym wymarzonym mieszkaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here