Tło fotograficzne w studiu – możliwości i sposób wyboru tła idealnego

0
574
studio

Udana sesja zdjęciowa zależy od wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest oczywiście odpowiednie tło. Obecnie możliwości wyboru różnorakich teł są na tyle szerokie, że każdy fotograf powinien z łatwością znaleźć to, czego dokładnie potrzebuje.

Wybór możemy podjąć biorąc pod uwagę wielorakie aspekty – od koloru, rozmiaru po wykonanie. Powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób dopasować tło do pożądanego efektu również wówczas, gdy do naszej dyspozycji posiadamy cały zestaw teł w danym studiu fotograficznym.

Na co należy zwrócić uwagę już na samym początku?

Chociaż różne tła na pierwszy rzut oka nie różnią się od siebie zbyt wieloma szczegółami, to po pewnym czasie stosowania na pewno zauważymy jego jakość. Nie spodziewajmy się, że tło z najniższej półki cenowej będzie inwestycją na lata. Z drugiej strony – wysoka cena nie zawsze stanowi wyznacznik równie wysokiej jakości. Przy wyborze tła kierujmy się opiniami innych fotografów lub czytajmy to, co mają do powiedzenia Internauci.

Rozmiar tła – jak dobrać tło w studiu fotograficznym?

Rozmiar tła zależy przede wszystkim do tego, co chcemy sfotografować. Jest to już oczywiście sprawa indywidualną – każdy fotograf zna mniej więcej wymiary obiektu, który uwieczni za pomocą zdjęcia. Do zdjęć biżuterii czy innych drobnych przedmiotów wystarczy nam tło o wielkości kartki A3. Natomiast zajmując się fotografią osób lub robiąc ujęcia z pewnego oddalenia lepiej od razu zacząć od przeglądania teł o większej powierzchni.

Rodzaje teł do wyboru

Sposób, a raczej materiał z jakiego jest wykonane dane tło, zadecyduje o efekcie danej sesji zdjęciowej. Wybierając tło kartonowe w danym studiu fotograficznym uzyskujemy rozwiązanie, które pozwala nam wprowadzić niewidoczną strukturę o wyjątkowo drobnej powierzchni. Papierowe tła będą dobrze wyglądały w fotografii portretowej, jednak w przypadku robienia zdjęć produktom spożywczym, istnieje wysokie ryzyko ich zabrudzenia. Inny rodzaj teł to te wykonane z winylu. Można je łatwo wyczyścić, do tego ładnie odbijają światło. Mogą one udawać wielorakie struktury – beton, drewno, a nawet murowaną ścianę. Jedyny minus to fakt, że ważą one nieco więcej od pozostałych. W studiu fotograficznym spotkamy się również z gniecionym tłem tekstylnym. Jest ono bardzo charakterystyczne, tak więc należy uważać, aby nie zdominowało zdjęcia.

Post powstał na podstawie informacji zawartych w serwisie http://www.studioerica.pl, oferującego wynajem studia fotograficznego w Krakowie. Studio Erica to świetne przełożenie jakości do ceny, przy bogatym wyposażeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here